----------------------------------- iulian90 11 Feb 2019 11:55 ----------------------------------- Multumesc pentru felicitari dl. Mircea Pteancu. :D Da , m-am gandit sa elaborez un fel de harta sau atlas selenar , insotit de imagini din cele capturate si prelucrate de mine, pe care le-am postat si aici in topic, in care sa scriu si denumirile craterelor in dreptul fiecaruia, inclusiv a celor mai mici cratere, care pe multe harti selenare, din ce-am vazut, nu au trecuta nicio denumire. Dar sa mai strang niste material astrofoto, adica alte imagini superbe cu suprafata Lunii, in conditii ca cele de alaltaseara si pe urma o sa incep sa lucrez la un fel de atlas selenar mai degraba in format pdf, in care sa prezint imagini cu aproape toate craterele de pe fata vizibila a Lunii, insotite si de descrieri si denumirile craterelor. :) Si aseara a fost senin, insa transparenta a fost mai nasoala decat alaltseara, fiind prezenta o pelicula de nori fini pe cer, cam 6/10, seeing-ul nu a mai fost nici el la fel de bun ca pe 9 februarie, aseara fiind cam 8/10 la inceputul serii, cand am facut niste capturi si poze la Luna, apoi a inceput sa se degradeze din ce ince mai mult, ajungand mai tarziu la 6/10 pe scara Pickering. Am inceput prin a realiza cate o serie de 5 poze pentru fiecare emisfera a partii vizibile a Lunii, cu camera foto Aiptek DV6800, montata direct la telescopul de 114/900mm, fara barlow. Cu aceste poze am facut stacking in AutoStakkert2 ,rezultand 2 imagini, una cu emisfera nordica ,cealalta cu emisfera sudica a Lunii (nu incape toata Luna in campul obtinut cu aceasta camera), imagini pe care le-am unit apoi intr-un colaj in care apare toata partea luminata a Lunii. Cand o fi Luna Plina, o sa trebuiasca sa fac colaj din 4-5 imagini. Apoi am schimbat camera cu cealalta camera E-Boda DVR2001, pentru imagini detaliate cu craterele de pe Luna. Camera E-Boda am montat-o prin intermediul barlow-ului pentru a obtine imagini marite .