----------------------------------- iulian90 10 Feb 2019 14:48 ----------------------------------- Aseara am avut parte de cer senin cu seeing foarte bun ,de 9/10, cum rar se intampla sa fie si era si Luna prezenta pe cer, asa ca am profitat si am facut poze si capturi video prin telescopul reflector de 114mm, la Luna. De curand, de o sapatamana, am cumparat de la targul de vechituri, o alta camera foto/video marca Aiptek DV6800, similara ca forma si aspect, dar si ca functionalitati, cu fosta camera foto Genx GDV 720 ,care mi s-a stricat anul trecut. Are aceeasi rezolutie de 3,2 MP (6,6 MP interpolat) si acelasi tip de senzor ca si fosta camera Genx, oferind acelasi camp pe telescopul reflector de 114mm. Am adaptat-o pentru poze direct in focarul telescopului, inlaturandu-i obiectivul si atasand un barell de ocular in locul acestuia. Cu aceasta camera am facut cateva poze aseara la Luna, la focala de 900mm pe telescopul de 114mm, poze din care am facut un colaj cu intregul disc selenar. Rezultatul a iesit aproape excelent, cu detalii foarte clare. :D Apoi am facut si capturi video cu camera E-Boda,montata prin barlow ,la telescopul de 114mm, la focala efectiva de 2340mm. Si aici rezultatele au iesit excelente,datorita seeing-ului foarte bun. :)