----------------------------------- jimao22 08 Feb 2019 18:49 ----------------------------------- Ziua a patra de lucru nu a fost la fel de prolifica precum ma asteptam, fiindca a trebuit sa lucrez singur. Fiind foarte frig (1) si avand probleme de proiectare la acoperis (2), am facut destul de putin. Asa ca am taiat grinzile de lemn de la baza (cate 2 suprapuse pe fiecare latura libera a viitoarei camere), le-am prins intre ele cu holzsuruburi si le-am mai dat cu un pic de vopsea (care se va usca catre primavara !). Apoi am stat cam o ora uitandu-ma cum voi continua constructia catre partea de sus, unde as vrea sa folosesc grinzile existente (din motive de economie, desigur) fara ca totusi sa fac rabat de la calitate - mai ales ca asta va fi "casa" mea si nu doar a telescopului. Aici trebuie sa fie cald, sa nu se infiltreze apa, sa fie chiar "fancy" ca sa fiu la moda cu romgleza, sa fie un mic salas de haiduci in ale astronomiei. Pozele promise de ieri sunt mai jos. Greul financiar abia de acum o sa inceapa. Am inceput sa caut panouri sandwich si cea mai ieftina versiune (cu grosime de 3 sau 4 cm parca) ma costa intre 900 si 1200 de lei (!). Nu am calculat nimic pentru acoperis, inca, unde estimez ca ar mai fi inca 5...600 de lei daca folosesc tot panouri sandwich. Am nevoie de o inca usa si o fereastra mica (circa 150...200 euro). Probabil - inca nu stiu, depinde de ce izolatie am sa am la momentul respectiv la pereti - voi placa si cu rigips la interior, ca sa am o incapere cu un aspect cat mai domestic, nu cum arata acum la interior observatorul. Alte cateva sute de lei... Fiind insa cheltuieli facute in timp, nu o sa le simt prea tare (sper), iar acordul sotiei mele iubite este deja o realitate :D .