----------------------------------- Bonzai 03 Feb 2019 19:23 Sfaturi achizitie binoclu si/sau telescop ----------------------------------- Salutare, Rog ceva sfaturi pentru un incepator pentru a trece de la teoria citia in ultimile saptamani la practica. Voi face observatii din gradina proprie sau pe la rude, sau cel mult dintr-o zona mai retrasa de langa casa. In general sunt mai mult atras de Jupiter, Saturn, Luna, Marte si oarecum pe locul 2 DSO. Asta nu inseamna ca nu voi aprecia sa invat multe M-uri :) Cum discutia despre telescop ar fi mai lunga, incep cu binoclul. Va fi luat pentru Astro, nu fac drumetii cu el. Am un trepied foto care se lauda cu greutate max 3.5 KG de care m-as putea folosi. Inteleg ca ar fi un best buy Lacerta Explorer 10x50 (apx 400 RON). Intrebarea ar fi, se merita sa adaug +50; +100 pentru ceva din zona 15x70? Orion, Celestron, Omegon. Pus pe trepied sunt un plus fata de Explorer? Sau mai bine iau un Bresser Hunter 10x50 250 RON si restul punem la pusculita pentru telescop? La telescop am alte indecizii. Pentru planete trebuie focala lunga. Am plecat cu ideea de refractor. Pe urma am inteles limitarea de CA valabila mai ales la planete cu solutia APO si am ajuns la bugete maricele. Probabil datorita marimii (si inteleg ca sunt mai sensibile) nu sunt foarte atras de telescop Newton & Dobson. Sau fac o greseala? Din specificatii, best buy imi pare zona MAK 127/1500 cu montura GoTO - apx 3000 RON. Portabil, focala lunga, apertura >100mm, montura GoTO pentru a nu ingheta afara :) Ideea e ca orice as lua acum, voi ramane cu el muta vreme, nu o sa-mi permit altul "mai avansat" in cativa ani. Poate un ocular nou pe an, poate mai adaugam ceva SH... La montura as tinde catre GoTo pentru ca nu stiu cat de usor este sa stai in view cu o planeta la zoom mare cu montura ecuatoriala. Sunt pe drumul cel bun? Iau un refractor sau un MAK in buget 3000ron acum, sau incep cu un binoclu pe trepied si mai asteptam un APO cu GoTO? Intrebarile vin si din faptul ca am vazut exemple de filmari prin telescoape laudate, dar erau forme foarte marite dar cu absolut nici un detaliu. Pe de alta parte daca vad doar un bob extrem de mic nu suna foarte atragator. In alta ordine de idei am un Nikon D750 pe care l-as putea folosi daca ajuta, nu din punct de vedere astrofoto, ca pana acolo e o cale lunga. PS: daca stiti de echipamente SH care m-ar ajuta, as aprecia un hint in privat Multam si scuze de postul lung