----------------------------------- tudor 08 Ian 2019 09:35 ----------------------------------- Filtrul care se pune intre Soare si instrumentul optic, este singurul tip de filtru sigur, dupa cum ti-au spus si colegii. In schimb cel care se pune in fata ocularului dar dupa un sistem optic (care deci amplifca lumina) este foarte periculos pentru ca lumina amplificata de telescop iti poate sparge filtrul si arde retina!!!!! Acel filtru solar mic "Sun" il poti in schimb folosi la un binoclu cu obiective mici de 25mm in fata obiectivelor (dar iarasi iti spun, NU la ocularele binoclului!!!!) Am si eu acel filtru solar mic, si l-am folosit doar la un binoclu 10x25, pus in fata obiectivelor binoclului ca un capac pentru ca s-a potrivit marimea. Si inca ceva, atunci cand privesti Soarele chiar prin instrumente cu filtre speciale dedicate nu te grabi niciodata, gandeste fiecare miscare pentru ca te poate costa vederea. De exemplu atentie la fixarea filtrului in fata instrumentului optic ca sa nu cada. Sau pare prosteste, dar mie mi s-a intamplat sa cred ca filtrul era pus si defapt nu era. Asta din graba ca ma luasem cu altceva si cand m-am intors la instrument pentru o secunda am privit prin telescop. Noroc ca Soarele nu mai era in campul vizual!!!! Deci rabdare si atentie mare, ca eu de atunci ma misc ca melcul cand e vorba de observatii solare!!!