----------------------------------- dragos.n 06 Noi 2018 15:35 Oumuamua revizuit ----------------------------------- Cred ca cei de la Harvard Center for Astrophysics ori se tin de glume, ori nu mai inteleg eu nimic. Cu totii am aflat despre asteoidul-neasteroid, cometa-noncometa, numit atat de inspirat Oumuamua. Dupa ce au cazut de acord ca nu e nici asteroid, nici cometa, acum astrofizicienii pe care ne bazam cred ca este de fapt o panza pierduta pe drum de vreun vehicul (extraterestru :shock: ) cu propulsie solara. Asta deoarece alte explicatii pentru cresterea neasteptata si rapida a vitezei obiectului dupa ce a trecut Soare, i-a blocat pe toti. (normal, un obiect care trece aproape de Soare accelereaza cand se apropie, datorita atractiei gravitationale, si franeaza dupa ce a trecut) Si uite asa s-a ajuns la ipoteza panzei pierdute. Un articol despre asta gasiti aici: http://spaceweather.com/ E totusi o mica problemuta in ipoteza celor de la Harvard, Eu nu am citit nicaieri despre vreo franare a lui Oumuamua in timp ce se apropia de Soare, asa cum s-ar fi intamplat daca era intradevar ce spun ei. Sau poate mi-a scapat mie ceva. Sau le-a scapat lor ceva?