----------------------------------- mandrk 05 Noi 2018 10:01 ----------------------------------- In paralel citesc despre ambele metode. Atāt cea manuala disc pe disc cat si cea semiautomatizata placi ceramice peste sticla. Am gasit o aplicatie cu care mi-am facut ( desenat ) paternul ce va trebui sa-l aiba oglinda. Momentan l-am printat pe A3 pentru analiza. Obiectiv fixat. Aducerea sticlei la forma parabolica prin Hard Grinding. Este vorba de simulare parabolei in functie de punctul de focalizare. O sa va las link-ul ca poate va ajuta. Decide un moderator daca este ok sau nu sa ramana. https://www.desmos.com/calculator/qlw5g327sa Zoom-ul este infinit. adica 0.0000000001mm Eu am facut export manual de coordonate din 5 in 5mm si l-am comparat cu un sagita calculator de pe net si mi-a dat exact ca acolo in punctul de maxima adancime 3.125 mm ( la 300mm diametru si 1800 mm focala, un F6) si ma gandesc sa fac la o imprimanta 3d sau cnc router paternul parabolei. Dupa aceasta sa asez pe el placile ceramice pe care sa le fixez in gips. Ulterior pot plasa hardtool-ul peste sticla si sa-i imprim miscarea de rotatie astfel īncāt sa amprentez sticla concav. Nu exclud inca varianta manuala de prelucrare a sticlei dar iau in calcul si o metoda mai noua de aducere a ei la o forma aproximativa de parabola. Sunt convins ca si cu aceasta metoda sticla va avea parte de actiune manuala.