----------------------------------- mandrk 29 Oct 2018 15:13 ----------------------------------- Multumesc in primul rand pentru raspunsuri Cat priveste sticla, cea de 300mm este de groasa de 15mm iar cea de 200mm este de 10mm. Pot face rost de aproximativ 10 bucati din fiecare. + - Ma gandesc sa incerc sa lipesc, cu un strat foarte subtire de adeziv epoxilic sau chiar cu balsam Canada, 2 discuri de 10-15mm grosime. Astfel as avea un disc de 200mm/20-30mm si s-ar incadra. Di/Gr. < 12. Chiar si cel de 300mm/30-45mm Nu m-as apuca clar de oglinda de 300mm încă, dar de achiziționat as lua pe ambele diametre deoarece nu as vrea sa le pierd. Nu esecul ma sperie, ma roade in schimb dorinta de a incerca. Insa chiar si cu acesta dorinta daca cei experimentati imi spun sa nu ma apuc ca este FAIL garantat, m-as opri. Dar datele furnizate de Mircea privitoare la oglinzile facute din sticla de vitrina de 15mm imi dau sperante. Credeti ca este o idee mai buna lipirea a 2 discuri fata de prelucrarea simpla a unuia de 15mm ? Dilatarea termica dintre straturi a rășinii ar dauna mai mult decat daca as folosi un disc mai subtire? Al doilea aspect discutat in mesajul initial a fost distanta focala f9 sau F10. Stiu ca inseamna o lungime mai mare a tubului insa datorita grosimii destul de mici a sticlei ma gandeam ca la un F9 , F10 voi face Hard_Grounding mai putin (o sagita de aprox 1.9mm sau 2mm) fata de o F6 unde este de 3mm. Incercam sa gasesc o solutie de compromis. Plăteam cu lungime tub in detrimentul grosimii sticlei.