----------------------------------- Sorin Sfartz 19 Oct 2018 18:02 ----------------------------------- Secventa aceea apare la conexiunea bluetooth, nu la wifi. Daca secventa $$$ o trimite SkySafari e o prostie din partea dumnealui, pentru ca nici o montura nu asteapta asa ceva. Poate ca Skywatcherul ignora caracterele acelea, insa CGEM-ul meu o ia complet razna daca ii trimiti ce nu vrea el. Sau poate ca e o secventa special gandita pentru SkyBT-ul ala al lor si in cazul asta secventa nici nu ar trebui sa ajunga la portul serial. Asa este, m-am grabit, protocolul telecomenzii skywatcher e la fel cu nexstar. Acela de care am spus eu e protocolul intern al lui skywatcher, adica cum discuta telecomanda cu placa lui interna. Comenzile in protocolul nexstar nu au o lungime predefinita. De exemplu V#-versiune, e-solicitarea pozitiei, iar comenzile de slew au chiar si 8 caractere.Insa intr-adevar, ceea ce vine de la montura se termina cu #. Si intr-adevar sunt o multime de caractere speciale cum deja am spus, ceea ce poate fi neplacut. De exemplu intr-o prima abordare in care am cautat sa evit programarea modulului esp8266 am incercat sa folosesc comenzi AT, dar din cauza caracterelor non standard ASCII nu a functionat. De asta la primele teste am folosit un array de bytes. Intr-adevar daca vreo-un protocol ar folosi ´/0´ asta ar da peste cap totul. Dar sper ca nici un creator de protocoale nu va fi atat de ... ma rog. In primele 2 programe nu am folosit array´s. Doar in ultimul (care de fapt o fost primul test) le-am uitat. O sa le schimb si pe acelea ca la primele 2.