----------------------------------- Herr_Alien 17 Oct 2018 08:06 ----------------------------------- Multam; am avut un motiv ascuns cu Lunar X-ul de luna asta: voiam sa vad daca imi pot da seama cand apare. M-am folosit de doua X-uri, cel din Iunie si cel din August. Pentru cel din Iunie am interpolat valoarea colongitudinii Soarelul la 358.4 grade. Pentru cel din August, m-am bazat pe o poza si ora data de un tovaras, si mi-a iesit o valoare de 357.6. Am refacut apoi o interpolare pe dos (functia inversa, timp ca valoare si colongitudinea ca argument), folosind o valoare tinta de 358. A iesit ora 21. Dupa observatie, am calculat din nou valoarea colongitudinii pentru ora 22, cand s-a vazut X-ul cel mai bine: 358.5. Folosind valoarea asta (358.5), respectiv valorile din https://herralien-apps.appspot.com/ephemerides/#Moon%20Ephemeris , cred ca o sa avem urmatoarele X-uri: - 15 Nov in jurul orei locale 12:00, cu vre-o 3 ore inaintea rasaritului Lunii. Uram bafta colegilor mai la Est de India :) - 15 Dec aproape de ora locala 00:45, la vre-o jumate de ora dupa ce a apus Luna :( (da, stiu, va trolez ... bafta amatorilor din Anglia, Groenlanda, Coasta de Est USA samd, samd ...) - 13 Ian in jurul orei locale 15:30, la vre-o 4 ore dupa rasarit, dar practic in miezul zilei! Trebuie deci sa astept pana in 13 Ianuarie, ca sa vad daca se confirma ...