----------------------------------- dreammer54 12 Oct 2018 23:02 ----------------------------------- Astazi dupa-amiaza am montat telescopul, l-am colimat si seara la ora 21 eram in poienita unde merg la observatii. La ultima iesire am avut un cer foarte buna, am vazut Crab Nebula si Triangulum din oras (bine, inconjurat de copaci, dar din oras). Din pacate in seara aceasta nu am mai avut acelasi noroc. Stelele, constelatiile se vedeau destul de bine, nori nu erau, nici scintilatii nu prezentau stelele. Totusi, obiecte ca Roiul dublu din Perseu sau Andromeda, de exemplu, abia daca le distingeai cu ochiul liber, mai mult cu vederea periferica si pentru ca stiai ca sunt acolo. Am perceput si poluarea luminoasa mai multa decat de obicei. Roiuri deschise care altadata erau o incantare acum abia de le recunosteam. Cine stie, o fi week-end si e mai multa activitate...luminoasa. Asa ca o comparatie intre cu si fara velur nu e tocmai corecta in aceste conditii. Totusi, culmea, fundalul cerului mi s-a parut un pic mai negru si, nu stiu cum sa exprim, parca mai curat. Sunt sigur ca exista si mult subiectivism in toata chestia asta cu velurul (sau Protostar sau altele similare). Eu insa ma bucur ca am facut-o. Din punctul meu de vedere, considerand costurile nu foarte mari si faptul ca nu e foarte dificil de aplicat, a meritat sa incerc si asta pentru optimizarea telescopului. Si pentru linistea mea sufleteasca (sau a piticilor de pe creier...). Cum se va comporta in timp d.p.d.v.mecanic, ramane de vazut (reactia la umezeala, scame - sau nu! - pe oglinda, etc.). Daca se doreste, voi mai scrie aici cand voi prinde din nou un cer foarte bun. Pacat ca nu se poate face o comparatie cu doua tuburi alaturate, identice (ma rog, atat cat se poate sa fie optica identica cu o alta optica).