----------------------------------- Mircea Pteancu 31 Aug 2018 16:49 ----------------------------------- Eu ma tot mir cum de numarul telescoapelor trantite nu este mai mare. Sau , tinand cont de miscarile intense de vanzare-cumparare din lumea amatorilor , acestea nu sunt facute publice pentru a nu afecta valoarea de vanzare. Solutia mobilitatii sta in pregatirea telescoapelor pentru a fi usor de transportat. OTA si montura trebuie prevazute cu manere in numar suficient si bine amplasate in dreptul centrelor de greutate. Din '90 pana prin '98 am folosit un dobsonian de 16 cm F/9. Am participat la numeroase observatii publice ,l-am transportat atat mergand pe jos , cu trenul ,in portbagajul de Dacie intredeschis cat si cu tramvaiul. Montura a avut in acea perioada roti de carucior montate pe placa de baza ,in partea frontala. Prindeam montura de maner si cand o trageam in fata ,se inclina si rotilele atingeau pamantul si ... uite asa , ne ''rostogoleam'' usurel spre locul de observatie. Mi-a ramas in minte un episod interesant. Era spre miezul noptii , as fi avut mult de mers pe jos ,eram obosit. Am asteptat tramvaiul, cel care a venit era ultima cursa a zilei si era arhiplin cu muncitori iesiti de la schimbul II. Fara multa vorbarie , m-au ajutat sa urc ,eu am avut grija doar de OTA iar calatorii au ridicat in tramvai si au coborat montura. Mircea