----------------------------------- dragos.n 31 Aug 2018 16:21 ----------------------------------- In legatura cu problema caratului instrumentelor eu am o experienta destul de vasta, as zice. Adica peste 200 de zile. Am carat newton de 200/1000mm, cu un corp facut de mine, dintr-o oala de fiert sub presiune din vremurile comuniste, si carton lipit in multe straturi. Bariletele erau facute tot de mine din aluminiu, textolit si cauciuc dur acolo unde primara facea contact cu bariletul. Si a rezistat, carat, inpreuna cu alte echipamente, pe un carucior cu 4 roti fara suspensii, pe o distanta de circa 1km dus, si, evident intors, cu trotuare in stare jalnica, peste borduri si asa mai departe. Odata l-am carat si pe un drum cu pietris, si nu a avut nimic. Asa incat, daca te intrebi daca rezista un newton de 150mm carat pe trotuare, raspunsul e meu e da. E adevarat ca tubul meu e mult mai rezistent decat cele de fabrica. Pe al meu l-am scapat pe jos de 4 ori, odata chiar de la un metru inaltime, chestie la care un tub de aluminiu ar suferi clare indoituri. In schimb, bariletele telescoapelor din comert sunt mai solide decat ce am facut eu, dorind sa fac elemente cat mai usoare. Evident, trebuie sa verifici, si sa faci colimarea la fiecare transport. Si trebuie sa il controlezi dupa fiecare calatorie, cel putin la inceput. Am mai carat tot asa, un refractor, si un maksutov SW de 127, cu bune rezultate.