----------------------------------- dreammer54 29 Aug 2018 23:49 ----------------------------------- Va multumesc. E, intr-adevar, un dispozitiv usor de facut, nu trebuie cine stie ce abilitati, doar sa nu ai doua maini stangi sau sa nu-ti fie teama sa mesteresti ceva cu propriile forte. Cred ca principala diferenta este, cum zice de altfel si pe cloudynights, faptul ca te poti sprijini pe dispozitiv. Bratele obosesc, totusi, chiar daca se sprijina pe acele manere laterale. Dar si corpul se sprijina intr-o oarece masura pe dispozitiv, deci esti mai relaxat si asta ajuta la stabilizare. Nu zic ca nu si-a facut treaba bizooka pe care mi-am incropit-o mai demult. Doar ca acest tip de dispozitiv nu e pentru mine, il gaseam destul.de incomod si de aceea am renuntat la el. Nici acest dispozitiv nu e o solutie pentru zenit, mi-e aproape imposibil. Aproape de zenit e dificil, dar merge, de nevoie, pentru scurte perioade. Oricum, pentru zenit cel mai fain a fost cand m-am intins pe banca, in parc (fiind seara tarziu nu am avut nici o retinere, nu era aproape nimeni prin parc), am sprijinit binoclul pe arcade si m-am uitat prin Lebada. Cred ca o sa-i mai fac doar 2 modificari usoare: - o bucata de teava PVC care sa imbrace coada de matura in zona in care se face miscarea pe altitudine. Doar nu trebuie finete de montura de telescop, ci doar sa agate cat mai putin. - o sa ii pun inca doua manere, in zona de jos a partii mobile pe care se sprijina binoclul - deci sub axul de altitudine. Asta va modifica parghia si modul de actionare, sper ca nu in mod negativ. Voi vedea daca sunt ok solutiile astea.