----------------------------------- tudor 29 Aug 2018 16:48 ----------------------------------- Revin cu inca cateva observatii terestre la mare distanta. Mai intai este vorba de un grup de hoteluri aflat la o distanta de 35Km peste golful Burgas (masuratoarea este facuta pe google map). Instrumentul folosit a fost Colegu' Neamt, adica Zeiss Conquest 10x42 HD. Poza este facuta la ocular cu telefonul mobil din mana. Tin sa precizez ca privita direct prin binoclu imaginea era mult mai buna decat poate reda poza cu telefonul. In alta zi am vazut de la Arkutino, tot prin Colegu' Neamt, capul Emine aflat la o distanta de 45Km. La aceasta distanta se puteau recunoaste niste siluete de cladiri printre care cred ca e vorba si de un far de semnalizare. Deci "colectia" mea de obiecte departate este urmatoarea in ordinea distantei: 24Km - Hotel Cap Aurora vazut de la Krapets - binoclu Lacerta 10x34 35km - Un grup de locuinte din Elenite vazute peste golful Burgas- binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 45Km - Capul Emine vazut de la Arkutino - binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 75Km - Casa Presei din Bucuresti vazuta de pe stanca Tohani luneta terestra TS 20-60x60 (la 20x si 40x) http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2934&postdays=0&postorder=asc&start=330