----------------------------------- dreammer54 28 Aug 2018 23:42 Stabilizare binoclu ----------------------------------- In aceasta seara am testat, cu succes deplin, un nou dispozitiv de stabilizare a binoclului. Libertatea de miscare oferita pe toate axele este extraordinara, iar stabilizarea m-a surprins cat de eficienta este. Practic dispare foarte mult din acel tremurat, mic dar permanent, care este cauzat de respiratie sau alte miscari ale corpului si pe care il observam atunci cand tineam binoclul in mana sau pe alte dispozitive de stabilizare care se sprijina pe corp. Ideea nu imi apartine, am gasit-o pe internet, doar ca eu am folosit, in loc de sipca de lemn, o coada de matura extensibila, luata de la un magazin chinezesc. E lunga, se extinde aproape 2 m., ceea ce am si vrut, eu avand 1,86 m. Acum, ca am vazut cum merge, urmeaza sa-i fac o miscare mai fina a articulatiei de altitudine, asa cum este a fost doar de test, in aceasta faza eu fiind interesat in principal de stabilizare a imaginii. Am folosit-o cu binoclul 10x50 (Lacerta Explorer). Stiu ca nu e montura paralelogram sau parghie binoculara si nici nu am testat-o cu binocluri mari (nu am decat un 10x50), cu toate astea eu cred ca merita incercata! Edit: am gasit link-ul sursa de inspiratie: https://www.cloudynights.com/topic/358703-diy-monopod/