----------------------------------- saiph 25 Aug 2018 11:36 ----------------------------------- Mersi de poze! Uite ca Marte la mine in ocular la 70x (...) Cat despre ADC, nu am asa ceva pus la ocular. Nu am nici un fel de filtru inca dar vreau sa cumpar unele. Ce imi recomanzi? ADC-ul e considerat mai mult un accesoriu pt foto, dar da rezultate bune si la vizual, desigur. E o alternativa la filtrele clasice colorate, doar ca un pic mai eficient cu corectia cromatica - chiar face corectie pe bune, nu rejectie ca filtrele (sau conversie - depinde cat de intens sunt proiectate sa filtreze). Am incercat toate filtele pe care le am pe Marte si de departe cel mai ok mi s-a parut ca se descurca orange#21. Poate depinde si de afinitatea ochilor fiecaruia pt anumite nuante, dar pe langa cel neutru, cel rosu#25, galben#12, verde#56, albastru#82 sau #38, asta mi s-a parut ca a redat cel mai clar detaliile si nuanta dominanta. In rosu mi s-a parut ca se pierde din variatia tonala din zonele de relief, in albastrui parca nu mi s-a parut asa eficient, verde a dat fail, galbenul parea ca ar vrea sa zica ceva dar din nou suprafata a devenit prea inexpresiva ca in cazul rosului. Ceva mai bine s-a descurcat parca polarizorul variabil - poti obtine si cateva nuante cu el, deci joaca rol dublu: poate creste contrastul fie polarizand lumina de la planete, fie modificand nuantele (poti obtine galben, amber, albastrui, albastru inchis, violet) prin acelasi mecanism, rotind cele doua componente plan-paralel dar inversand ordinea de montare in bariletul ocularului. Deci, cred ca cel mai bine e sa testezi, cand ai ocazia, cat mai multe filtre, ca sa vezi ce se potriveste mai bine cu telescopul tau, cu modul in care percepi sau agreezi culorile, nu cred ca are sens sa iei set complet de filtre - doar daca nu esti un observator impatimit de planete :) sau prinzi o super-oferta