----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Aug 2018 19:34 ----------------------------------- In seara zilei de 18 August , Sambata ,am facut observatii cu luneta 45x300mm la 12x / Plossl 25mm si 60x / ortoscopic Vixen 5mm : -Saturn cu discul vizibil dar fara detalii, inelul ''monobloc'' si nu s-a vazut satelitul Saturn -Jupiter ,aflat deja foarte jos s-a vazut ca un disc ''confuz si difuz'' ,fara benzi si nu s-au vazut satelitii galileeni -Marte doar un globulet roz-caramiziu, fara detalii -M27 s-a vazut destul de slab luminos , un dreptunghi cetos incadrat de stelute ... superb -M57 ,minuscul dar in mod clar un disc fumuriu -''Coathanger'' Cr 399 , un asterism grandios in orice instrument -Gamma din Delfinul rezolvat foarte frumos ,ambele stele de culoare galbena dar de nuante diferite -''Alya'' / Theta din Sarpele ,rezolvata intr-o dubla margea sidefiu-argintie -roiul deschis NGC 6633 este foarte aratos chiar si in aceasta luneta mica -roiul IC 4756 l-am gasit si vazut doar pentru ca stiam unde este si ce trebuie sa vad.Este un roi format din stele foarte slabe pentru aceasta luneta, vizibile totusi cu vederea periferica. Aseara , Marti , 20 August am facut observatii cu ceea ce amatorii de limba engleza numesc ''frankenscope'' , adica o luneta alcatuita din componente provenind de la mai multe instrumente. Obiectivul provine de la o luneta Swift 818 de 60x500mm , tubul de la o luneta de tir , focuserul este obisnuita ''chestia'' plasticoasa din China. Toate asamblate prin intermediul unor bucse filetate ''la tema''. Observatii : -roiul deschis M11 -roiul sferic M2 -roiul sferic M15 -NGC 6633 -steaua dubla Almach, superb rezolvata cu principala aurie si companionul albastru palid -galaxia M31 cu galaxia satelit M32 vizibila imediat ,fara efort -galaxia satelit M110 a fost o premiera pentru mine ,fiind prima data in care am vazut acest obiect cu o luneta de 60mm -roiul sferic M71 ,usor de gasit langa un asterism in forma de ''Y'' -roiul sferic M56 din Lyra a fost mai greu de vazut dar , dupa ce mi-am acordat suficient ''timp de integrare'', s-a vazut ''ghinisor'' si acest roi -M27 este un obiect deja spectaculos in luneta de 60mm. Aceste doua sesiuni recente de observatii cu mini-telescoape au reconfirmat ca daca le gasim , orice telescop iti poate arata multe obiecte ale cerului profund. Mark Allison , autorul cartii ''Star Clusters and How to Observe Them'' spunea :''...I once heard a deep- sky observer say there is no substitute for aperture. Personally ,I think there is no substitute for hours spent at the eyepiece...'' Mircea