----------------------------------- Cristian Kata 20 Aug 2018 21:51 Verificare colimare binoclu folosind plasa de tantari :) ----------------------------------- Salutare la toata lumea! Azi mi-a picat in mana un binoclu Mount Everest 8x30 7.5 grade..pare un binoclu bunicel. La prima vedere parea colimat, dar totusi nu puteam obtine detalii de parca nu ar focaliza ok...in fine. Mi-am dat seama ca e decolimat, afara ma mancau tantarii asa ca am intrat in casa, si m-am uitat la un bec pe stalp prin plasa de tantari din geam...si mi-a venit o idee, vazand ce se intampla. E important de mentionat ca binoclul nu dubla cand era pus la ochi, chiar nu dubla deloc. Am luat doua bucati de plasa de tantari si le-am pus in capat la obiective asa cum se vede in poze, una dreapta ca sa zic asa, cealalta rotita la 45gr fata de prima, se observa in poze. Aveti poze cu fiecare imagine prin fiecare obiectiv. Imaginea vazuta cu amandoi ochii este cea combinata in photoshop. In momentul in care am privit cu plasa montata asa cum am zis mai sus, imediat s-a produs separarea imaginilor prin cele doua tuburi, ma repet, fara plasa nu se vede imagine dublata, cu plasa e imposibil sa colimezi cu ochii. Cred ca e o chestie "faina", poate o stiti, eu unul sunt incantat de ea, mai ales pt ca pot mesteri din casa. Concluzia este ca poti observa usor decolimarea, ba mai mult poti observa si daca exista rotatie intre axele obiectivelor, etc, multe se mai pot observa, nu intru in detalii pt ca stiti voi mai bine decat mine.(Stiu ca este pe undeva si metoda cu "masca" aceea ingenioasa, numai ca mie nu mi se pare usor de decupat.) Cam atat. Numai bine!