----------------------------------- saiph 19 Aug 2018 20:10 Re: ----------------------------------- Cu o mica intarziere postez si eu o imagine de la eclipsa care a avut loc la finele lunii trecute. Am incercat initial sa fac am trecut la aparat (dSLR), cum se zice, cu toate ca se scursese prima jumatate din timpul total - era in plina totalitate. Din pacate prognoza fusese foarte negativa pana in ultima ora, asa ca nu mi-am mai pregatit setupul pt pozat asa cum planuisem cu o luna inainte.. asa ca nu a rezultat calitatea pe care un astfel de fenomen deosebit ar fi meritat-o :( Expuneri de 0.5s fara tracking, iso 3200, prin Mak127/1500mm.. asa ca ce cratere, ce detalii....... vise :) atat s-a putut. Nici nu se poate compara cu fotografiile reusite de colegii nostri care au iesit la pozat mai bine pregatiti. Am sa continui sa prelucrez restul de poze trase in partea a doua, sa vad ce mai pot scoate la lumina de-acolo, cu toate ca sunt destul de multe, va dura o vreme. E destul de mare giful, deci vedeti pe ce net sunteti conectati cand dati click pe link. Cadrele sunt luate la interval de cateva secunde, timp in care Luna se plimba prin camp (am iesit "light", fara montura motorizata..), iar ocularul prin care am facut proiectia afocala nu a fost tocmai unul potrivit (Celestron zoom 8-24mm), drept pentru care zici ca se roteste, dar de fapt de vina e curbura campului ocularului care distorsioneaza imaginea si creaza o perspectiva variabila falsa.