----------------------------------- saiph 17 Aug 2018 10:21 Re: ----------------------------------- Recent am pus la treaba o lunetica pe care o facusem cu alt scop initial, dar care se pare ca da rezultate neasteptat de bune si in configuratia asta, pt vizual. Este facuta in jurul unui obiectiv acromat D 50mm, F 382mm, cu acoperire AR (un pic ciufulita..) de la amicii nostri de peste ocean. Ocularul este recuperat din alt dispozitiv optic, iar cu un Barlow 2x ajunge la marirea de 40x, ceea ce e suficient de mare cat sa numeri craterele de pe Luna :) Restul componentelor sunt obisnuitele accesorii de la raionul de bricolaje, plus o celula de la un obiectiv de binoclu dezafectat. Cu totul cred ca nu a costat mai mult de 70-80 ron (echivalent). Aseara am vazut de fapt ce-i poate pielea micutei ciudatenii, pe langa o Luna clar definita, cu cratere fine rezolvate si fara culori imprastiate, am reusit sa disting inclusiv benzile de pe Jupiter (cel putin SEB si NEB, restul erau asa, mai mult insinuate in imagine), satelitii galileeni (f.f. finut se vedeau), iar surpriza serii a fost Saturn, care m-a dus cu gandul la sarmanul Galilei - daca ar fi avut pe vremea aia macar calitatea opticii pe care o am eu acum in fata mea, nu ar mai fi zis ca e o planeta cu urechi :lol: Se putea distinge un singur inel eliptic (grosut, continuu, fara diviziunea Cassini) cu un mic spatiu intre inel si planeta, iar din cand in cand inclusiv o banda putin mai intunecata pe discul planetei, sau cel putin o zona cu diferenta de luminozitate, adica planeta in sine nu parea o bulina crem monoton colorata. Am schimbat pt putin timp ocularul cu un PL7.5mm si imaginea, desi nu s-a degradat considerabil, parea ca incepe sa nu mai prezinte aceeasi cantitate de detalii, iar suprafata lunii capatase o tonalitate purpurie palida, totusi fara bleeding. Inca nu am incercat pe stele duble sau DSO, dar intentionez sa o trec prin cateva, sa vad ce da din ea - nu ma astept la minuni, macar asa, de proba, ca tot sunt la capitolul asta. Cam asa arata bazdagania, zici ca-i un junk-scope chinezesc din seria 999x :lol: ar vrea ei sa aiba asa "junk".. Revin dupa ce o mai plimb nitel printre stele :)