----------------------------------- iulian90 28 Iul 2018 12:34 ----------------------------------- Foarte interesanta eclipsa de Luna de aseara. :D Am reusit si eu pana la urma sa observ eclipsa de Luna, pentru vreo 15-20 min. :D La inceputul serii, pana sa apuna soarele, au navalit norii peste tot cerul, credeam ca nu mai apuc sa observ nimic, eram asa de suparat pe vremea asta caci mereu e dusmanoasa cu astronomii. :| Dar mai tarziu, de la ora 22:40 a aparut o mica fereastra spre sud, care mai apoi s-a extins si spre sud-est, unde era Luna si mi-am pregatit repede aparatul foto Panasonic ,l-am montat pe trepied, mi-am luat si binoclul 10x50 si am scos repede si telescopul de 114mm cu ocularul de 20mm (45X) si am asteptat sa treaca norii din dreptul Lunii. Pe la ora 22:43 a aparut si Luna, mult mai intunecata decat mi-am inchipuit, de o culoare brun-roscata inchisa, mai intunecata in emisfera sudica, deci m-a impresionat mult. :D Imediat m-am pus pe fotografiat Luna, sa profit de fereastra de vizibilitate, apoi m-am uitat prin binoclu, se observau inca marile lunare in partea mai luminata, dar in partea cea mai intunecata cu greu se mai distingea ceva pe discul Lunii. Intre timp un mic nor obturase Luna pentru scurt timp, dupa ce a trecut norul am mai fotografiat Luna, apoi m-am uitat si prin telescop la ea si discul se vedea mai intunecat decat cu ochiul liber sau cu binoclul, marile se observau greu, mai ales in partea cea mai intunecata, aproape ca nu se distingeau. In jurul discului am observat cu telescopul cateva stele slabe ,dintre care una de magnitudinea 9, destul de slaba ,era foarte aproape de marginea estica a discului selenar. :) Dupa aceea, am mai fotografiat Luna inca odata, cam dupa ora 23, dupa care s-a innorat repede si nu am mai avut nicio sanasa sa mai observ si iesirea din umbra a Lunii, ca dealtfel nici intrarea in umbra nu am putut sa o observ ,tot din cauza norilor. Dupa cat de intunecata era eclipsa de Luna de aseara, apreciez ca era undeva la scara Danjon 2, caci era destul de intunecoasa, dar inca se mai distingeau putin marile lunare pe discul Lunii. Voiam sa scot si camera Logitech,cu calculatorul afara sa fac capturi, dar din cauza norilor care puteau oricand sa acopere cerul, dar si a faptului ca eclipsa era asa intunecata incat mai mult ca sigur, camera nu vedea mai nimic, nefiind suficient de sensibila la lumina slaba, am renuntat la varianta asta. Dar totusi sunt multumit ca vremea mi-a permis sa observ eclipsa si chiar sa o fotografiez ,macar pentru un timp scurt si mai ales pana aproape de maximul fenomenului. :D