----------------------------------- saiph 05 Iul 2018 09:57 ----------------------------------- Pe [url=https://www.cloudynights.com/gallery/image/58254-binoview-ior-conv-1-25in-10x23epcs-a/]bino-ul asta am oculare 10x de microscop, adica 25mm - cum bine zice si Tudor, aia e formula dupa care afli corespondenta focalei in functie de marirea scrisa pe ele. Ca sa se vada "la fel" intr-o pereche de oculare 10x de microscop ca in unele astro de 25mm, ar trebui sa aiba fix acelasi camp aparent cele doua perechi, ceea ce e de cele mai multe ori greu de potrivit. Ocularele pe care le am eu au campul aparent de ~50 grade, aproape de niste Plossl-uri normale "de-ale noastre". Pentru microscoape asta inseamna deja "foarte wide-field", ca sa zic asa, intrucat pretentiile in domeniul microscopiei (legate de camp cel putin) nu sunt la acelasi nivel cu cele din astro. Legat de ocularele "zoom" de care ziceai, nu ti-as recomanda sa te aventurezi - pe langa dificultatea relativ usor de depasit de a nimeri exact aceleasi focale in ambele canale, mai e si aspectul legat de variatia campului aparent cu focala, iar valorile efective sunt destul de mici daca nu vorbim de vreun tip de ocular zoom mai generos, care de regula costa foarte mult, si mai trebuie sa iei si doua.. deci, "te-ai scos", cum s-ar zice :lol: