----------------------------------- iulian90 06 Iun 2018 14:43 ----------------------------------- In privinta vizibilitatii stelelor pe timpul zilei,cu ochiul liber, sunt si eu de aceeasi parere cu Stille. Lumina difuza a cerului impiedica observarea cu ochiul liber a stelelor pe timpul zilei,poate doar cu telescop sau luneta de minim 70mm se vad doar cele mai stralucitoare stele la lumina zilei. Chiar si observarea cu ochiul liber a planetelor,precum Venus este cateadata greoaie,mai ales cand cerul nu este prea curat si depinde si de acuitatea vizuala a fiecaruia. Eu de exemplu, la cautarea planetei Venus pe timpul zilei, i-mi ia destul de mult pana ce zaresc planeta, cateodata i-mi apare pe neasteptate pe cer,ca un punct luminos,pe un cer destul de luminos chiar si la 45 grade elongatie fata de Soare. Am o carte acasa care se numeste "Astronomia amuzanta",este tradusa din limba rusa si in care este un articol ce trateaza problema observarii stelelor ziua cu ochiul liber, de pe fundul unui put ,al unei mine sau al unui cos inalt de fum. Acolo scrie clar ca nu este posibila observarea stelelor ziua cu ochiul liber,poate doar a planetelor ca Venus, Mercur, Marte sau Jupiter. Am facut cateva poze la paginile cu articolul care face referire la problema observarii stelelor cu ochiul liber ziua.