----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Iun 2018 22:05 ----------------------------------- Iulian Interesante foarte observatiile tale VOL ,multumesc ca le-ai impartasit cu noi. Te invit si pe tine si pe toti colegii de forum , cand veti face observatii similare ,sa le descrieti aici si sa le discutam. Roiul Mel 111 ai incercat sa-l observi ? In seara de 30 Mai am observat tranzitul ISS ,atat cu ochiul liber cat si fotografic cu ''sapuniera'' mea Coolpix S3300. Ca sa nu incarc forumul, atasez aici doar trei cadre , primul , unul din preajma altitudinii maxime si ultimul. Am pus insa pe blog toate pozele pe care le-am luat la acest tranzit ISS. Dati clic pe prima poza si veti vedea acest tranzit ISS ca o animatie ad-hoc. Fie pe a doua poza ,sau pe penultima , din pozele aliniate in josul paginii , dupa clicul pe prima poza. Aceasta optiune desfasoara animatia in sensul ''inainte'' respectiv ''inapoi''. http://observoergosum.blogspot.com/2018/06/tranzit-iss-30-mai-2018.html A fost o observatie interesanta. Mircea