----------------------------------- iulian90 31 Mai 2018 17:40 ----------------------------------- Am vazut si eu Luna cu ochiul liber de multe ori si deosebesc bine marile, precum Marea Ploilor, Marea Linistii, Marea Norilor, Marea Crizelor, Oceanul Furtunilor, mai deosebesc si marile mai mici cum ar fi Marea Nectarului si Marea Umiditatii si craterele Copernicus si Kepler, de fapt datorita razelor din jurul lor, caci craterele in sine nu se deosebesc, precum si craterul Aristarchus ca o pata foarte mica, formand un triunghi obtuz cu craterele Copernicus si Kepler. Dintre obiectele de cer profund,mentionez ca am vazut roiul deschis M45 Pleiadele din Taurul, la care 5 stele care formeaza "rombul" si "coada" le vad bine si cu atentie mai mare vad si cele trei stele mai slab vizibile, de langa romb. Am mai observat si roiul M44 din constelatia Racul cu ochiul liber si se vede mai mult ca o pata difuza slab luminoasa,nerezolvabila in stele componente, cel putin asa mi s-a parut mie ca se vede. Ar mai fi si galaxia M31 Andromeda,care am observat-o de multe ori cu ochiul liber, vazandu-se greu, cu vedere periferica si parca mai mare decat in telescop. Satelitii artificiali (exceptand ISS, care am vazut-o si prin telescop) si meteorii numai cu ochiul liber i-am observat. Cu ochiul liber tin minte ca am mai observat in 2011, in vara parca, o eclipsa totala de luna, pe vremea cand nu incepusem inca cu astronomia, cand nu aveam nici macar un binoclu. Atunci Luna se vedea intunecata si culoare brun-roscata ,dar vremea a fost schimbatoare si nu am apucat decat 5-10 minute sa vad minunatul fenomen, se innorase repede. :) Sunt multe de vazut cu ochiul liber,este interesant si domeniul acesta. :)