----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Mai 2018 18:05 ----------------------------------- theogon Observarea primului Sputnik este de o observatie de mare valoare, felicitari si multumiri pentru rememorarea si impartasirea ei. Andi si ''nobody'' Da , aveti dreptate spunand ca eu ma refeream la Est asa cum il vad stand bine infipt in emisfera nordica a Terrei si privind Luna Plina aflata in preajma meridianului. Daca as fi pe Luna , in emisfera nordica si as privi Pamantul Plin aflat la meridian, Estul ar fi tot in stanga. Deci nu-i vorba de nici un fel de inversiuni (sau perversiuni)... Vorbim despre o simpla translatie a sistemului de referinta , se invata la primul curs de Geometrie descriptiva sau de Mecanica teoretica. Desi Estul astronautic nu ma prea intereseaza - nu mai apuc eu sa-l folosesc la fata locului - am sa precizez in viitor despre ce fel de Est vorbesc,ca sa evitam confuziile. Sistemele de coordonate necesita o discutie dar rog respectuos sa fie continuata in alta parte, de pilda la ''Mecanica cereasca'' , nu la topicul VOL si nici la ''Teme de observatii''. Am intrebarile de mai jos: Aveti vreo sugestie de ce Aristarchus se vede mai mare cu ochiul liber decat cu binoclul ? Este posibil ca VOL , Aristarchus sa se vada contopit cu Herodot ? Voi cum il vedeti ? Mircea