----------------------------------- theogon 29 Mai 2018 17:56 ----------------------------------- In mileniile de observatii cu ochiul liber (astronomia chaldeeana, babiloniana, chineza, indiana, egipteana, greaca apoi mayasa, incasa ca sa dau numai cateva exemple ilustre ) s- au pus bazele masurarii timpului s-au intocmit calendare solare sau lunare, s-a descoperit precesia, s-a stabilit forma si dimensiunile Pamantului, s-au elaborate sisteme ale lumii (geocentrice si heliocentrice) si chiar daca acum suntem dedulciti cu instrumente care mai de care mai dichisite sau prezentate ca atare, sa nu uitam spectcolul boltii spuzit cu stele. Tin minte ca tare de mult prin '57 intr-o toamna lunga, s-a zvonit ca rusii au lansat un Sputnik in spatiu si ca obiectul se vede si de la noi. Asa ca bunicul meu m-a luat cu el si cu cativa prieteni amatori am asteptat spectacolul memorabil. Luat in brate sa vad mai bine (ca in celebra imagine a unui nu mai putin celebru caricaturist roman-evreu-american Steinbreg il cheama) au vazut o luminita trecand grabita si relativ jos pe orizontul nord vestic. Observatia am raportat-o cam tarziu,recunosc, dar este prima mea observatie si microbul serii de octombrie sa-l fi luat atunci. Fiind o observatie cu ochiul liber cred ca se pune. Nu, Coane Mircea?