----------------------------------- Erwin 29 Mai 2018 06:52 ----------------------------------- Desigur, de când cu "observatoarele" din cele două balcoane de la et.5 am început să fac observații aproape zilnic, evident că și "VOL". Bunăoară conjuncția Luna-Jupiter și Jupiter-Zubenelgenubi au fost observate și cu ochiul liber. Nu am încercat niciodată să identific mările lunare nici prin telescop sau binoclu, dar iată că asta este o temă bună pentru viitor! Răsăritul și apusul de soare le-am observat de nenumărate ori, norii sunt cei care le fac să fie deosebite, mereu altfel. Uneori e senin dar aerul umed și praful colorează discul solar, alteori rămâne orbitor, ceea ce indică o transparență bună. De asemenea, trebuie menționat aici că observațiile de meteori sunt 99% VOL. Ocazional am mai văzut prin binoclu sau chiar prin telescop unii meteori mici. Mai pot fi văzute și alte obiecte celeste cu ochiul liber: sateliți artificiali și Iridium flare. Stația Spațială Internațională am observat-o destul de des VOL, e greu de urmărit printr-un telescop, am reușit cu binoclul și cu luneta RFT 110 F/5.5 dar fără detalii discernabile, totuși se vedea că nu este doar un punct luminos ci un obiect neregulat. Posibil să fi observat și fosta stație chinezească, înainte de a cădea.