----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Mai 2018 22:06 Observatii cu ochiul liber ----------------------------------- Lansez acest topic fara sperante prea mari cu privire la participarea ''meselor''. Se intampla asadar , din cand in cand , sa admir vreo scena cereasca si cu ochiul liber. Deoarece postarile de pe forum sunt pentru mine si un fel de jurnal de observatii , voi incepe sa notez aici observatiile VOL. Terminologia va fi foarte simpla : VOL = Vizibil cu Ochiul Liber sau ,dupa context VOL = Vazut,vazuta cu Ochiul Liber. Prin observatii cu ochiul liber voi intelege acele observatii la efectuarea carora nu am folosit binoclul,luneta,telescopul. Se accepta insa folosirea ochelarilor de vedere , a ochelarilor de eclipsa pentru Soare (dac-or mai fi vreodata pete solare asa de mari :( ) , a ochelarilor de soare pentru observarea halourilor solare , a diferitelor filtre. Masuratorile de timp folosind diferite cadrane solare si a celor de pozitie cu instrumente arhaice fara optica gen quadrante , bastonul lui Jacob s.a. se incadreaza si ele binisor aici. Observatiile pot fi insotite de schite si fotografii , dar nu-i musai... Aseara Duminica 26 Mai a.c. , de Rusalii , am observat Luna cu ochiul liber , folosind ''bicicleta'' pentru vedere la distanta. Am identificat pe Luna urmatoarele : -Mare Crisium -Mare Tranquillitatis -Mare Fecunditatis -Mare Nectaris , vazuta mult mai mica decat Mare Crisium dar inca bine vizibila -Mare Serenitatis -Mare Vaporum+Sinus Aestum+Mare Insularum le-am vazut impreuna ca o pata intunecata de contur neregulat in care se vedeau doua pete albe circulare si foarte luminoase -Pata luminoasa de la Est cred ca a fost Copernic. Insa la aceeasi latitudine spre Vest ,intre Mare Vaporum si Mare Serenitatis ,se mai vedea o pata alba luminoasa care mi-e greu sa cred ca este craterul Manilius. Manilius este in telescop un crater ''sexy'' dar nu mi s-a parut deloc atat de impozant incat sa se vada VOL -Spre Sud de ultimele amintite , se vad Mare Cognitum si Mare Nubium ca o singura pata neregulata ,fara limita clara intre ele -Spre Est de Mare Nubium se poate deslusi Mare Humorum despartita printr-un istm luminos destul de evident -Oceanus Procellarum a fost marea dezamagire a serii , pur si simplu nu am reusit sa-i deslusesc conturul- desi este cea mai mare formatiune plana de pe Luna .Poate pentru ca inca era in mare parte in noapte... -Privind la Luna ca la un cadran de ceas , cam la ora 9:15-9:20 se vedea chiar langa terminator o pata alba foarte luminoasa. Aici m-am intalnit cu o enigma : verificand cu binoclul , am vazut in acea zona craterul Aristarchus. Enigma consta in faptul ca pata luminoasa era mai mare VOL decat prin binoclu. -Nu am vazut nici urma din Mare Frigoris si nici craterul Tycho. Tot aseara am observat VOL ,la miezul noptii , apropierea dintre Luna si Jupiter. Poate s-ar califica drept conjunctie deoarece verificand azi in Stellarium cu reticulul de Telrad , am vazut ca steaua Alfa Lib / Zubenelgenubi se afla la aproximativ 5 grade de Luna iar Jupiter la patru grade. Mircea