----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Mai 2018 11:56 ----------------------------------- Joanne Nimeni nu trebuie sa se teama de colimarea telescoapelor Newton/Dobson. Nu colimarea este dificila ci este dificil de inteles ce trebuie facut ,ce trebuie ''sa vedem'' atunci cand facem colimarea. Dupa ce amatorul intelege despre ce este vorba , colimarea este o banala succesiune de insurubari-desurubari. (Insotite de obicei de un inevitabil zambet de auto-ironie latit pe toata fata...). Ma cam indoiesc ca un telescop acceptabil construit trebuie colimat inainte de fiecare utilizare. Eu am terminat reconstructia dobsonianului meu de 200mm in August anul trecut si l-am colimat de doua ori de atunci. In perioada asta a facut si un drum la padure , cu o parte a drumului de calitate...forestiera. Pe de alta parte , monturile ecuatoriale portabile si Go To portabile trebuie ''colimate'' inevitabil la fiecare utilizare. Avem pe forum un coleg care in doi ani si jumatate a observat peste 3000 de obiecte cu un telescop Dobson de 200mm , de la bloc , fara sa fi iesit macar o singura data din orasul mare in care locuieste. Daca tin bine minte , a iesit de vreo doua ori langa bloc. Succes, Mircea