----------------------------------- tudor 11 Mai 2018 13:05 ----------------------------------- Pentax sp 10x50 wp vs Nikon monarch 5 Partea constructiva Binoclul are o constructie robusta cu sistemul de glisare al ocularelor fiecare in parte fara "puntea" de focus dintre dintre cel doua oculare. Acest lucru faciliteaza o izolare ma buna la apa si o mentinere a focusului chiar si la apasarea pe oculare. Ergonomia este excelenta, binoclul fiind foarte bine echilibrat in maini. Cupele de cauciuc ale ocularelor au 2 click-uri de extindere foarte fine si placute la accesare. Distanta de privit la ocular este foarte buna, ca am putut vedea cu ochelari tot FOV-ul chiar si cu cupa extinsa o pozitie. Imi place reglarea drioptriei care se face cu binoclul la ochi foarte usor datorita parghiei de reglare. Micile detalii de finisare par putin cam ieftine (plastic nefinisat frumos) dar cauciucul exterior de protectie are o priza in maini buna. Inelul de focus se misca un pic cam greut pt gustul meu, dar are optinunea de blocare care cred ca este foarte utila la observatiile astro. Partea optica Aberatiile cromatice sunt asemanatoare cu cele ale Nikonului Monarch 5, dar daca nu esti cu ochii perfect pe axul ocularelor apar aberatii cromatice chiar si pe centrul imaginii. Distorsiunea campului este un pic mai prezenta la Pentax. Contrastul este vizibil mai slab decat al Nikonului care are un contrast mai agresiv. Acest contrast facand culorile si contururile sa iasa mai bine in evidenta la Nikon. Cu toate acestea claritatea chiar daca asemanatoare, la nivel de detalii pe centru pare sa fie o idee mai buna la Pentax. Iar claritatea pe margine asemanatoare in amandoua binoclurile cu un usor avantaj la Nikon. Asta poate fi destul de suparator pentru ca te asteptai ca Pentaxul cu campul vizual mic de doar 5 grade sa se comporte mai bine. Plus ca, fratele lui mai mare Pentax 12x50 SP WP se comporta excelent pe margini. Redarea albului este asemanatoare dar se observa o nuanta un pic mai calda la Pentax. Aceast strop de nuanta calda la Pentax imi creaza impresia ca este mai putin luminos decat Nikonul, dar cred ca este doar o impresie. In contralumina la Pentax sunt prezente cateva reflexii si oglindiri din afara campului vizual, asemanatoare cu cele ale Lacertei 10X50. La Nikon nu sunt oglindiri ci un mic flare palid intr-o parte a imaginii. La Pentax sunt mai multe reflexii in jurul pupilei de iesire decat la Nikon. La astro nu am apucat sa le compar dar cred ca diferentele vor fi minime. In schimb fratele lui mai mare Pentax 12x50, dupa cum am aratat si intr-o prezentare anterioara, am vazut ca se comporta la stele excelent.