----------------------------------- iulian90 09 Apr 2018 12:39 ----------------------------------- Aseara a fost excelent din multe puncte de vedere,atat transparenta cat si seeing-ul au fost foarte bune. Dupa ce a rasarit planeta Jupiter, am testat un ocular de 4mm,rezultat din modificarea unui ocular de 20 mm DIY care l-am construit acum aproape doua saptamani. Avea un camp aparent enorm, de peste 70 grade,dar era clar doar pana la 50% din raza sa si nu prea mi-a convenit, asa ca i-am adaugat un dublet divergent (de la grupul zoom al unui obiectiv de camera video veche) inainte de planul focal,pentru corectie,rezultand o distanta focala de 4mm si un camp aparent de numai 53 grade ,dar clar perfect pana la margine si o distorsie redusa. Cu acest ocular montat la telescop am observat la planeta Jupiter clar benzile ecuatoriale,mai ales cea nordica,plus Marea Pata Rosie GRS sub banda ecuatoriala sudica. In afara de acestea am observat si toti cei 4 sateliti galileeni si am facut si un desen cu planeta Jupiter,cu detaliile de pe discul sau si satelitii.