----------------------------------- Fly78 01 Apr 2018 18:48 Primul meu Dollond ----------------------------------- Saptamana asta am achizitionat un ocular plossl SH de pe un site de profil,o copie TMB SW L-am demontat si in loc de doua dublete am gasit un dublet , o lentila concav-convexa si o lentila barlow(mai degraba aduce a konig daca scoatem daca scoatem lentila barlow din ecuatie),focala ocularului fiind 5 mm Prima proba : Simpletul cu partea convexa catre ochi Nu intra in focus decat cu barlow dar creeaza un efect de tunel Fara barlow (tinut cu mana)da o imagine clara cu contrast si luminozitate ridicata pe 50% din camp care este de aprox 30°,aberatia de sfericitate este consistenta,focala,determinata prin comparatie,intre 15 si 20 A doua proba : Dubletul cu partea convexa catre ochi Intra in focus fara barlow,camp aproximativ 30°,imagine clara,luminoasa pe 70%din camp,culori excelente,se comporta bine in combinatie cu barlow (2,5 GSO ) Focala cred ca este in jurul valorii de 30 mm ER aprox 25 mm Probele le-am facut ziua si am fost placut impresionat dar va tin la curent dupa ce-l testez pe stele Acum caut ceva oculare de focala mai scurta in vederea modificarii Atasez si ceva poze