----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Mar 2018 23:07 ----------------------------------- Erwin Alatur si eu felicitarile mele pentru toti cei care au organizat observatii publice cu ocazia ''Orei Pamantului''. Reamintesc faptul ca scanteia care a declansat acest topic a fost nota trimisa de catre Marc Frincu ,presedintele ''Societatii Romane Pentru Astronomie Culturala''. Nota anunta observatii publice prin telescop cu ocazia ''Orei Pamantului'' , multumim pentru initiativa , noi ne-am alaturat cu mare bucurie. La Arad , Armand a anuntat reprogramarea actiunii pentru aceasta seara, Duminica 25 Martie ac. La observatii au participat Armand cu reflectorul sau TCM de 76mm si subsemnatul ''cu ratusca cea urata'' ,reflectorul de 125mm F/6.9. Deplasarea am facut-o cu automobilul lui Armand si tot el a facut toate fotografiile , fapt pentru care-i multumesc . Campania lui Armand din spatiul virtual a starnit interesul publicului , o buna parte din public fiind format din persoane avizate care au venit anume pentru aceste observatii. Am beneficiat de cer cat de cat senin cam o jumatate de ora , dupa aproximativ o ora norii au ascuns Luna. Iar noi ''am strans tabara''. Singurul obiect vizibil prin si printre norii cirrus a fost Luna , vizionata in ambele telescoape. In mod intentionat ne-am instalat telescoapele la trei metri de felinarul public pentru a demonstra ca obiectele foarte luminoase se pot vedea chiar si in asemenea conditii vitrege. Apoi observand din conditii mai bune , vom demonstra ''fara drept de apel'' impactul distrugator pe care-l are iluminatul public irational asupra vizibilitatii astrilor. Publicul a fost format din persoane de toate varstele , unii dintre participanti au facut fotografii afocale ale Lunii , folosind telefonul. Apreciem ca numarul de participanti din partea publicului a fost undeva intre 70 si 100 de persoane. Multi dintre ei s-au declarat incantati de ceea ce au vazut. Dupa ce Luna a fost ascunsa ''definitiv'' de norii grosi , am aratat unora dintre participanti detalii arhitecturale ale Catedralei Catolice , vizibila la cateva sute de metri. Armand mi-a prezentat valiza pentru binoclul sau iar eu i-am prezentat binoclul Hapo Lord 3.6x40mm. La finalul actiunii , Armand si cu mine am vizitat asa-numita ''Platforma a fanfarei'' de pe digul Muresului ca posibil loc de desfasurare a unor viitoare observatii telescopice. Dupa care ,am mers multumiti acasa. Data viitoare va fi si mai bine ,Doamne ajuta! Mircea