----------------------------------- Erwin 14 Mar 2018 07:44 ----------------------------------- Observațiile planetare cele mai spectaculoase le-am făcut în timp la Jupiter și Saturn, pe seeing bun, cu telescoape bine aclimatizate și afară pe câmp. La Jupiter am văzut detalii fine în benzi și chiar în jurul GRS, umbrele sateliților pe disc, un tranzit spectaculos al lui Europa care s-a văzut clar mai strălucitor după ce a intrat pe disc, dansul sateliților în timpul unei seri de observații. La Saturn numărul maxim de sateliți văzut a fost 6 cu un dobson de 10". Nu am prins seeing foarte bun pentru Enke dar Cassini s-a văzut destul de des. Furtuni sau alte detalii nu, din păcate. La Marte am văzut acum 2 ani când mr. Hinds era la Mircea la Arad, împreună cu el, ceva pete întunecoase pe disc și o calotă polară albă. Abia aștept o nouă întâlnire cu Marte! La Mercur și Venus am văzut faze diferite și am fost martor la tranzitul lui Venus din 2004. Ar mai fi și Uranus și Neptun pe care le-am observat ocazional ca niște mici biluțe albastre. Soarele și Luna pot fi încadrate la observații planetare însă prezintă cu totul alte provocări decât planetele propriu-zise. Ca bonus, sau challenge mai bine zis, pot fi observate planetele pitice Ceres și Vesta sau alți asteroizi mai mici.