----------------------------------- Mircea Pteancu 13 Mar 2018 21:18 ----------------------------------- theogon Multumesc pentru initierea acestui topic planetar. Referitor la instrumente si la accesoriile utile la observatiile planetare , cred ca vor fi multe de spus. Fie ca avem un telescop mai mare , fie mai mic ,fie doar un binoclu , este bine , este important sa observam (si) planetele cu el. In aceasta seara ,am observat cu ochiul liber , cu binoclul Fujinon 7x50mm si am facut poze cu aparatul Coolpix S3300 pus pe trepied. Tintele observatiei au fost planetele Venus si Mercur ,vizibile pe cerul de seara ,incepand inca din crepuscul. Nu am observat de foarte mult timp planeta Mercur. Am fost incantat sa o vad cu ochiul liber , cam la patru grade spre Nord-Nord Est de Venus. Privind spre Vest , Mercur se vedea deci ''in sus'' si spre ''dreapta'' de Venus. Privind prin binoclu , am vazut o mare diferenta de luminozitate intre cele doua planete si diferenta de culoare. Sau cum spun astronomii - care ''nu vorbeste normal'' ca oamenii si ,mai ales, ca ministrii - au un albedo diferit. Venus mi-a aparut in binoclu de culoare galben deschis iar Mercur de culoare argintie cu tenta galbena. Din cauza norilor , la inceput am vazut numai pe Mercur. Apoi numai pe Venus si in ultima parte a spectacolului astral ,cele doua planete s-au vazut impreuna. Am facut apoi pozele. Am pus trepiedul pe umar , cu gand sa revin acasa. Venus era in acel moment foarte aproape de orizont. Privind in urma ,am vazut ceva ce nu am mai vazut ,cum se zice , ''in viata vietii mele'' si care m-a facut sa revin ,sa observ din nou prin binoclu ! Fiind foarte luminoasa , planeta Venus scintila cu raze extraordinar de colorate si cu o formidabila rapiditate ! Nu am cuvinte sa descriu acest spectacol de lumina care , desi scurt , a fost ''superb de superb''! Mircea