----------------------------------- saiph 13 Mar 2018 12:26 ----------------------------------- Fainfain, eu astept aici orice fel de metoda/truc/orice pt. a vedea mai multe detalii, imagini mai faine, in telescop. Eu in afara de colimare buna, seeimg bun si filtrul m&sg cu succes moderat, nu prea stiu ce sa fac la planete, mai multe la dso-uri stiu numai. Tot zic astia ca vezi lucruri, detalii pe Marte, eu nu am vazut. Lasa naibi filtrul ala moon and sky glow, capitane :lol: Daca vrei claritate la planete, pune ori polarizor variabil, ori ADC. Eu le folosesc pe-amandoua (desigur, nu simultan) si pana acum au batut la ... sah orice alt filtru din roata pe care l-am incercat. Desigur, si filtrele colorate au farmecul lor, dar imaginea curata, neinterpretata (din ceva monocrom), nu ti-o da nici un alt filtru. Pt altitudini joase pe cer si/sau puteri mari de marire (daca seeingul permite), ADC-ul intrece polarizorul - asta asa, ca si comparatie intre astea doua. Al meu e facut "in casa", cum se zice, cu prismele-disc/pana facute de colegul nostru TaviF (nu stiu daca mai activeaza, nu l-am mai vazut de multicel, dar faina lucratura a iesit din mainile lui, indiferent de ce zice lumea), un tub de adaptor foto pt proiectie prin ocular modificat si frezat, un picior 1.25"-T2, doua suporturi pt prisme, niste seibi de teflon, surubele, si-asta e. Sunt curios cum o sa se vada Marte anul asta cu el, ca randul trecut era micut, dar tot s-a vazut binisor. Spre deosebire de filtre, care indeparteaza informatie din imagine, corectorul de dispersie iti realiniaza canalele (R, G, B) la nivel optic (nu digital, in pre-procesare) in asa fel incat detaliile se reunesc toate in acelasi punct; bine, nu o lua ad-literam - cand zic in acelasi punct, ma refer la faptul ca pt fiecare zecime de arc-secunda din diametrul aparent al planetei, detaliul corespunzator acelei regiuni minuscule se focalizeaza tot intr-o zecime de arc-secunda in planul ocularului, in loc sa ocupe o plaja de cateva secunde de arc si sa strice definitia imaginii. In felul asta pastrezi si luminozitatea imaginii si culorile naturale, avand in plus si o imagine mai clara, pe care filtrele, oricat de filtre ar fi ele :) nu ti-o pot oferi decat "pacalindu-te", daca pot spune asa, practic ascunzandu-ti informatia din plaja de spectru pe care o rejecteaza. Am vazut ca au inceput sa apara din ce in ce mai multe variante de ADC pe piata, la preturi din ce in ce mai mici. Aparusera cu 3-400 EUR, acum [url=https://pl.aliexpress.com/item/ZWO-1-25-Atmospheric-Dispersion-Corrector/32817353205.html]am vazut si cu ~130$. Dar, sigur, exista riscul sa iei o pocnitoare, daca e facut de vreo firma obscura pe un vapor in apele internationale :) Alea scumpe sunt in jur de lambda/10.. alea ieftine, cine stie.. tot asa se lauda si ei, dar poti sa stii..? Prismele din ADC-ul meu sunt L/20 (da, 20, nu am gresit. sunt masurate la ProOptica, au ramas si ei surprinsi cand le-am zis ca sunt facute "in casa"), iar tot deviceul m-a costat undeva pana-n 100 EUR, convertiti din lei, la cursul din vremea respectiva (acum vreo 3 ani, parca). Spor la observatii!