----------------------------------- iulian90 10 Mar 2018 21:57 ----------------------------------- Prezint și eu o "ciudățenie" ATM, construită de mine in perioada geroasă de la sfârșitul lunii februarie. Este vorba de un spectroscop cu 5 prisme de binoclu dispuse în tandem, inspirat după un spectroscop prezentat în cartea Laboratorul astrofizicianului amator, de Matei Alexescu. Poate că aspectul său e ciudat, dar cu el nu numai că am studiat vizual spectrul solar,spectrul luminii unor lămpi,dar am și fotografiat aceste spectre, cu camera montată la spectroscop,in locul ocularului. S-a dovedit a fi foarte util acest spectroscop. L-am construit din materiale recuperate; cele 5 prisme și obiectivele de la colimator și lunetă sunt de la niște binocluri chinezești, pentru carcasa am folosit placaj de parchet, teava PVC pentru tubul colimatorului , la luneta analizatoare am utilizat o oglindă zenitală ,la care obiectivul l-am fixat direct pe buza barellului la oglinda zenitală,nemaifiind nevoie de tub pentru luneta analizatoare ,iar pentru fantă,am folosit carton A4 negru,la care m-am folosit de muchia dreapta a acestuia, obținută prin tăierea precisă din fabrică a foii de carton,eu doar am decupat două bucăți în formă de D,pe care le-am lipit la capătul tubului colimatorului. Mai jos am pus și niște poze cu spectroscopul un cauză, precum și cu câteva spectre fotografiate cu ajutorul acestuia și a camerei Genx GDV720.