----------------------------------- Dbird 14 Feb 2018 20:57 ----------------------------------- Absolut adevărate observațiile. Este un material dedicat celor cu experienta, scris în grabă pentru ca era promis unui coleg. Am scris strictul esențial. Știi cum se zice... Dacă știam să scriu, ma făceam poet, nu inginer... :D . Dacă ar fi trebuit sa scriu tot cap coada... Probabil scriam o carte. Încercati sa înțelegeți că totuși intr-o lipsa acuta de timp, încerc să împărtășesc cu voi micile mele reușite. Iadul este pavat cu intenții bune. Microclimat = o jumătate de masa extensibila... Căci pe cealaltă este calculatorul nevestei... Plasata în sufrageria unui bloc, etaji unu orientare Nord perfect. Pompiță de suflat= asa cum atii văzut in poza cu scule... Încă nu am apucat sa cumpăr. Etansarea binoclului = dacă un binoclu, nu are etansare din fabrica, tot asa iese și din mâinile mele. Dacă este Etanșat cu garnituri în regulă asa rămâne, dacă este etansat cu mastic/kit de binoclu. (groaznica metoda.... De care îmi este sila... Mare generatoare de mizerie pentru optica la intervenții) doar acolo unde intervin desigilez și nu mai etansez căci nu am găsit încă soluție coerenta pentru un mastik/kit pe care sa îl folosesc. Putina atenție... poate suplini lipsa de dotări și scule specifice. Și de ce nu, voi puteți corecta, corija, adauga și imbunatati micul articol, transformându-l într-o lucrare completa.