----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Feb 2018 20:56 ----------------------------------- dreamer54 As vrea intai sa clarific de ce imi dau cu parerea la topicul tau. Eu folosesc un newtonian de 125mm F 6.9 din 1995 , deci cam de 23 de ani. A fost telescopul meu cel mai folosit. Am vazut cu el toate planetele mari ale sistemului solar ,relieful selenar plus zece dintre ceilalti sateliti naturali , multe stele duble , comete, eclipse de Soare , cea mai mare parte a obiectelor din catalogul Messier si cate ceva dintre obiectele NGC. Nu spun acestea ca sa ma laud ci ca sa te incurajez pe tine si pe altii care doresc sa foloseasca un asemenea reflector. Am avut numai oculare Erfle, Kellner , Plossl si ortoscopice si totusi ,privind inapoi , pot spune ca m-am distrat de minune. M-a bucurat aparitia topicului de pe Cloudy Nights despre telescoapele OneSky ale AWB , cu caracteristici optice asemanatoare celor ale telescopului meu de 125mm. Acum ,daca apar asemenea telescoape cum este al tau si la noi , ma bucur de doua ori. Acestea imi dau posibilitatea sa compar observatiile mele cu ale altora si ma invata lucruri noi. Da , dupa 23 de ani ,mai sunt lucruri noi de aflat. De pilda , am aflat ca focuserul filetat /elicoidal poate fi uns cu ''strugurel'' ,acel unguent/ruj folosit contra buzelor crapate. :P Din ce am vazut eu pe CN , majoritatea amatorilor au preferat sa pastreze pe ''OneSky'' focuserul filetat. Probabil ca este greu ,daca nu imposibil , de schimbat. Daca filetul nu are joc mare , nu vad rostul schimbarii. Ba chiar ,aceasta poate sa dauneze , va micsora cu siguranta campul de plina lumina ,poate chiar va vigneta. Nu stiu cum sunt cele comerciale dar un focuser filetat ATM este mult mai bun decat un focuser cu pinion-cremaliera sau unul Crayford de duzina. Atasez din topicul mentionat ,trei telescoape , toate trei sunt cu apertura de 130mm F/5 dar optimizate. Telescopul lui SteveG este ''Ares'' , similar cu One Sky. Imi plac monturile/ trepiedele lui ''clearwaterdave'' si al lui ''brotherbrown831''. Cel al lui ''clearwaterdave'' are picioarele confectionate din carje. In ultima poza vedem ocularele lui SteveG ,vad ca el s-a oprit la 110x. Nu vad de ce , daca optica e buna. La nevoie ,eu am folosit grosismente exagerate de pana la 346x (orto 5mm+Barlow2x) dar in mod normal , ma multumeam cu un grosisment maxim de 232x (Plossl 7.5mm+Barlow2x). Ocularul sugerat de 40mm este prea lung ,iti da o pupila de iesire de 8mm. Un bun ocular de 25mm este cel mai potrivit. Iti ofera o pupila de iesire de 5mm la 26x si camp vizual real pe cer de 2 grade daca e Plossl ,deci ai un RFT ! Acesta va fi bun in principal sa cauti zona in care se afla obiectul dar , de obicei ,nu il va arata. Ai nevoie pentru asta de o marire de 50-60 x adica un ocular de 12.5mm sau 10mm. Nu Super insa - Plossl sunt bune ,daca ''lozul'' iti permite , ia unul cu camp mai mare. Cand ai ocazia ,inlocuieste ocularul Plossl 6mm cu unul ortoscopic de 6mm sau 5mm si adaugi si un Barlow bun ,nu mai mare de 2x. Ocularele orto au campul mai mic dar cat este , este perfect in intregime . Iar parametrul ''eye relief'' este considerabil mai mare ca la Plossl. Mircea