----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Ian 2018 23:52 ----------------------------------- Asta-seara am observat in doua reprize. De la ora 22 am incercat sa vad companionul lui Rigel Beta Ori. Am folosit luneta ''zoth'' 60x828mm cu grosismentele de 100x /Zeiss micro 30x si 138x / BCO 6mm. Cerul a fost senin dar Luna foarte luminoasa a redus drastic magnitudinea limita si cred ca a afectat si vizibilitatea stelelor slabe in ocularul lunetei. La inceputul observatiei , timp de vreo zece-cincisprezece minute nu am zarit vreo urma a companionului lui Rigel. Apoi transparenta s-a imbunatatit si am zarit cu dificultate companionul undeva dincolo de al treilea inel de difractie si la un unghi de pozitie cuprins intre 200 si 210 grade. Am folosit prisma diagonala si am vazut companionul ''sub'' Rigel si putin la ''stanga''. Eu determin unghiurile de pozitie ca si cum as citi ora pe cadranul ceasului. O ora corespunde la 30 de grade. Deci companionul l-am vazut la ora 7 iar punctul cardinal Vest , pe unde o tulea Rigel din campul vizual , era undeva intre ora 9:30 si ora 9:40. De unde estimarea de mai sus a unghiului de pozitie PA =aprox. 200-210 grade. Diferenta de luminozitate dintre Rigel A si B este intradevar naucitoare. Constat insa o buna corespondenta intre observatiile noastre. Eu voi pregati o diafragma de 45mm pentru luneta de 60x828 mm pentru a incerca reproducerea observatiei lui Kitchiner. Invit colegii sa continuam aceasta reconstituire. Dupa cum o spune si Kitchiner , vom avea nevoie de conditii de observatie foarte bune si de instrumente excelente. Lasand falsa modestie la o parte , vad ca instrumentele exista. Sa speram la vreme cat mai buna pentru observatii ! Nu as vrea sa inchei aceste randuri inainte de a-l invita si pe colegul ''nobody'' sa ni se alature. Rigel si companionul sau reprezinta , cred eu , o tinta nu tocmai usoara chiar si pentru un Mak de cinci inch. Daca-i asa numai observatia efectiva o poate spune. Si poate ca ni se alatura si Iulian care are o buna luneta cu apertura nativa de 45mm. Mircea