----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Ian 2018 23:15 ----------------------------------- Multumesc pentru rabdare. Atasez la acest mesaj niste capturi de ecran care explica tema propusa de observare a companionului lui Rigel. Vorbim intai despre cartea ''Stargazing-Past and Present'' de Norman Lockyer. Deocamdata am (re)gasit pe ''archive.org'' doar editia din 1878 a acestei carti. In pasajul subliniat de la pag. 164 , il vedem pe Lockyer citandu-l pe Kitchiner care sustine ca se poate observa companionul lui Rigel cu o luneta de 2.66 inch adica cu o luneta de 70mm. Am subliniat aceasta afirmatie cu rosu. Vom vedea ca intradevar , asa este. Parerea mea personala este ca acea completare de la finalul frazei care spune ca ''poate fi vazut , in orice caz , cu (o luneta de ) 3 inch'' este parerea personala a lui Lockyer. Am subliniat acea completare cu albastru. Precizez ca Lockyer a fost un observator vizual desavarsit, cu o foarte mare experienta observationala personala. Spre dezolarea mea insa , nu mai gasesc editia cartii sale in care Lockyer completeaza pasajul de mai sus cu un comentariu care spune cam asa : in editiile ulterioare ale cartii sale - fara sa precizeze titlul - Kitchiner a sustinut ca a rezolvat Rigel cu o luneta de 1.8 inch. Eu am citit urmatoarele carti cu tematica astronomica ale lui Kitchiner : ''Practical Observations on Telescopes...'' , '' Economy of the Eyes -Part I'' si ''Economy of the Eyes -Part II ''. Ipoteza mea este ca Lockyer se refera la ''Economy of the Eyes-PartII''. Kitchiner este unul dintre autorii pe care-i iubesc , am tiparit ,am legat si am citit cuvant cu cuvant cartile sale. Am mentionat lecturile respective in topicul ''Jurnal de lectura''. Probabil insa ca editiile tiparite de mine sunt editii timpurii ,raportarea observarii companionului lui Rigel cu o luneta de 45mm nu ar fi scapat atentiei mele. Cea mai mica luneta care a rezolvat Rigel , mentionata de catre Kitchiner in cartile pe care le am eu , este luneta de 57mm adica 2.25 inch a " onorabilului Stewart M'Kenzie'' si care a folosit ''ocularele astronomice compuse obisnuite '' pentru grosismentele de 70x si 110x. Deci oculare Huyghens. Kitchiner raporteaza rezolvarea lui Rigel cu o luneta de 5 picioare diafragmata la 70mm. Nu a vazut companionul la 44x dar l-a vazut la 60x, 100x si 200x. Iar cu o luneta de 44 inch , companionul a fost vazut de catre Kitchiner la 80x dar nu si la 180x. Va invit sa cititi tot paragraful despre Rigel ,incepe la pag. 451. https://archive.org/stream/b22014068#page/450/mode/2up La paginile 454-456 puteti citi , daca aveti placerea , observatiile lui William Herschel asupra lui Rigel. Mai precizez ca in colectia lui William Kitchiner nu este listata nici o luneta de 1.8 inch , vezi pag. 14-15. Iata deci cum s-a nascut interesul meu pentru acest subiect si invitatia de colaborare catre bunii mei colegi de hobby. Mircea