----------------------------------- zoth 28 Ian 2018 12:20 ----------------------------------- Eu totusi astept sa ne spui mai detaliat care este tinta acestei observatii ... In prima seara inainte de incercare, am aruncat un ochi pe wiki sa vad cam la ce sa ma astept. Am vazut acolo specificata o separatie intre 9 si 10 secunde de arc, o magnitudine a companionului de 6,7 si a principalei de 0,13 insa nu am gasit nicio informatie despre PA. Ma asteptam sa fie dificil pe cerul Bucurestiului dar nu atat de mult pe cat am constatat ulterior. Marea problema pare sa fie diferenta de 400-500x intre luminozitatile protagonistilor. Aaa ... si se mai spunea acolo ca observarea companionului este un test real pentru telescoape sub 150mm. Sincer, dupa prima incercare ma gandeam serios ca mai jos de 80mm nu se poate merge pe cerul de aici. Totusi voi mai incerca pe 60mm ... Aseara daca nu am mai iesit sa-l observ pe Rigel din cauza conditiilor atmosferice naspa, am mai cautat ceva materiale si am gasit un link unde se specifica si PA-ul: undeva in zona 201-204 grade. Acum sunt sigur ca observatia a fost corecta :) http://www.theskyscrapers.org/rigel Cer senin!