----------------------------------- zoth 26 Ian 2018 13:56 Teme de observatii ----------------------------------- Dragilor, deschid un nou subiect, special dedicat temelor propuse pentru observatii. Ieri dupa pranz ma trezesc cu un mail de la Mircea in care imi propunea observarea lui Rigel B in instrumente mici: 60, 50 si chiar 45mm. Motivul? Vi-l spune el cu lux de amanunte daca vrea. Cum ieri a fost cer senin am iesit afara sa fac evaluarea conditiilor de observare: temperatura -4 grade, vant slab, aproape inexistent, transparenta buna 5/7 insa turbulenta mare, 2/5, total nepotrivita pentru astfel de observatii. Instinctiv m-am gandit la ED-ul SW de 80mm, merita sa-mi usurez nitel munca din cauza turbulentei mari ... Am instalat luneta, am introdus ocularul cautator de 20mm si l-am adus pe Rigel in camp. La grosismentul asta totul parea in regula. Am schimbat ocularul cu un orto de 5mm pentru 120x, "Rigel batranul" era furios tare, prins intr-o cusca imaginara pulsa si arunca flacari in toate partile. M-am uitat cu atentie, Rigel B nu se zarea niciunde. Naspa, turbulenta e prea mare ... Am schimbat intr-o doara ocularul cu Eudiascopicul de 3,8mm pentru 160x. Din nou scanare in jurul stelei si iata surpriza :!: , usor trecut de "ora 6" se vedea palid si timid companionul batranului. Era de o cumintenie desavarsita in timp ce Rigel se zbatea turbat in cusca lui. Sigur era acolo caci l-am urmarit pret de vreo 10 campuri. Se vedea lejer chiar daca foarte palid, cu spatiu negru destul de consistent fata de "batran" si intr-o nuanta albastrie. Cu siguranta cine l-a cusut pe Rigel pe cerul noptii a mai facut o impunsatura gresita sub el, una mica, prin care se strecoara doar o geana de lumina. Ciudat mi se pare faptul ca pe cer cu ochiul liber il percep pe Rigel tot albastriu iar in luneta l-am vazut in nuanta de galben pal. Determinarea babeasca a PA-ului: tinand cont ca l-am vazut pe Rigel B usor trecut de ora 6, plecand de la nord prin est numar vreo 185 grade la care mai adaug inclinarea de vreo 10-12 grade spre stanga a axei NS pe care o avea imaginea in ocular, ajung la o valoare de 195-197 grade. Asta asa, doar aproximat la ochi. Am sa revin cu lunete mai mici dar numai daca prind turbulenta mai mica, altfel e zadarnic. Va invit pe cei care vor sa rezolve aceasta tema de observatie propusa de Mircea. Cer senin!