----------------------------------- Cuart 15 Ian 2018 15:48 ----------------------------------- @Mircea: De acord cu monopodul. Daca imi poti pune link(sau orice alt coleg forumist) spre vreo recomandare e binevenita. Rugamintea e de a se tine cont si de valoarea binoclului ce va fi folosit pe monopod (550 lei), adica per total sa fie un ansamblu(monopod/binoclu) echilibrat ca si cost. Legat de observatii o sa mai postez cu siguranta....Inca astept cu interes sa am o ocazie buna sa vad M31/Andromeda(pana acuma tot prin pacla am vazut-o) :D @tudor: Da,ai dreptate. Mai precis, in partea de jos a ferestrei exista acele turbulente datorita caloriferului de sub fereastra, asa ca observarea stelelor in primul 1/4 al ferestrei e clar cu "clipociri" dese a stelelor :D. Dar restul de 3/4, nu are problema asta. E exact cum ai spus, in situatia de fatza era... fie observarea de la fereastra fie de loc :). Am mai incercat intre Sarbatori si un alt artificiu: -dintr-un punct de vedere mai bun de langa Cluj, din masina cu scaunul dat pe spate si cu geamul din spate deschis. Situatia nu e rea: ai totul sprijinit si evident ca e mai cald. Acum la modul realist: iarna sau primavar/toamana foarte devreme este prea frig sa poti tine stabil in mana binoclul. Vei tremura natural din cauza frigului de afara:)). Presupun ca si cu monopod vei tremura suficient de tare.