----------------------------------- ovidiuv 15 Ian 2018 14:01 Invitatie proiect INT primul survey NEAs ----------------------------------- Salut, Parte din proiectul EURONEAR, am obtinut 5 nopti de observatie pentru un mini-survey de asteroizi NEAs pe care il voi observa impreuna cu Marcel Popescu in curand (9-14 Feb 2018) in La Palma. Ca noutate fata de trecut cand am lucrat doar cu softul Astrometrica, parte a unui proiect castigat anul trecut la ROSA in RO impreuna cu univs UTCN/Cluj si UCV/Craiova, si a unei teze de doctorat UTCN la care colaborez, de curand dezvoltam un pipeline de detectie automata de obiecte miscatoare (MOPS), care sper sa fie functionabil pana la acest observing run! Avem deja o echipa de cca 10 asistenti reducatori (mai vechi sau mai noi) al caror rol va fi sa valideze detectiile computerului MOPS si eventual sa re-masoare anumite obiecte (NEA candidates) cu Astrometrica sau alt soft (DS9). Va reamintesc ca in 2014 si 2015 EURONEAR am descoperit 9 NEAs dar in mod (aproape) intamplator, cautand foarte atent cu blink, masurand si raportand toate obiectele gasite in imaginile INT impreuna cu o echipa de voluntari amatori (dintre care ce mai prolific a fost Lucian Hudin, care ne va ajuta si de data asta). In acest scop, va intreb daca mai exista cumva altcineva interesat sa participe la acest proiect sa ne ajute in timp aproape real la reducerea datelor in care sper sa descoperim si cativa NEAs. De preferat ar sa aveti putina experienta cu Astrometrica sau alt soft de detectie de tip MOPS, desi se accepta oricine SERIOS si MUNCITOR, capabil pt un training in viitoarele 2-3 saptamani.