----------------------------------- Dbird 04 Ian 2018 21:08 ----------------------------------- "am observat ca obiectivul stang e insurubat diferit de obiectivul drept. Planul obiectivului nu e perpendicular pe axa optica (nu stiu cat de bine m-am exprimat, nu sunt familiarizat...)." Daca planul obiectivului ar fi asa cum zici respectiv atat de inclinat fata de planul optic incat sa il vezi tu cu ochiul liber, ar fi grav din punct de vedere optic imaginea avand aberati mari de claritate. Daca imaginile sunt la fel de clare sau mai bine zis simetric de clare pe ambele tuburi ... sigura acest defect nu exista. Impresia de neplaneitate este sigur data de marginea tubului fata de lentila .... inselatoare caci probabil te uiti la invelisul de cauciuc al binoclului care nu este obligatoriu perfect paralel cu planul optic...este un simplu invelis de cauciuc care este montate peste tubul metalic. Din aceasta cauza poti elimina si "A doua posibila problema: cu binoclul pus pe o suprafata dreapta (birou), partea stanga este ridicata usor, cam 1 mm. din ce mi-am dat eu seama. Adica numai tubul obiectivului din dreapta atinge biroul, celalat sta ridicat la vreun mm. deasupra biroului..ca si cum ar fi deformata structura." Daca structura ar fi deformata din fabrica , nu se mai putea face colimarea, daca se strica din transport nu mai era colimat :) deci as spune sa nu panichezi. "Doar pupila de iesire din stanga, desi e circulara, are in parrea dreapta jos o foarte mica linie dreapta..ca si cum ar fi taiat cercul. Repet, foarte mica. " Asta poate fi destul de neplacut !!! Daca linia este semi clara poate fi o mizerie pe ocular sau chiar o zgarietura pe una din lenetile, daca e mai clara poate fi o mizerie sau zgarietura pe prismele din spate. Din nefericire ar trebui sa vad si eu ca sa iti pot spune. Dar in mod normal NU trebuie sa vezi nici o linie in plus in oricare din oculare. Asta ar fi un motiv de shimb al binoclului din punctul meu de vedere caci exista ceva, un parazit in campul vizual. "simt destul de des nevoia de a regla distanta interpupilara, pentru a vedea cercul. Asta poate fi chestie subiectiva, recunosc." Ridica la maxim eyeshildurile si vezi daca mai persista aceasta "dorinta". Plasarea ochilor in axa optica cu eye shildurile jos ... pozitia "hublou" cum imi place sai zic, este foarte pretentioasa din punct de vedere al plasarii ochilor in fata ocularelor. Adica inteleg ca binoclul nu isi pierde reglajul interpupilar singur si tu trebuie sa il aduci la loc in vechea pozitie ... "Am mai vb.cu cineva si mi-a spus ca problema privind insurubarea obiectivuui stang si planul diferit in care sta tubul obiectivului stang se compenseaza una pe alta si ca e posibil ca asa sa fie solutia adoptata de fabricant pentru a remedia eventualele abateri constructive. " Asta nu am sa o cred niciodata :) nu este o solutie tehnologic posibila din punctul meu de vedere.