----------------------------------- florinalexx01 04 Dec 2017 12:12 ----------------------------------- sal saiph merci maxim de raspuns ideea de un obiectiv de 90 mm deriva, intr-un mod instinctual, din faptul ca deja posed un binoclu 20x80 de la celestrone, iar achizitionarea unui instrument cu un obiectiv mai mic sa nu ma dezamageasca. binoclul este extrem de limitat ca instrument. nu spun ca este inutil sau inadecvat. pot spine chiar ca am avut satisfactii maxime cu el. dar, conceptul de evolutie (la nivelul unui incepator neexperimentat) ms duce cu rationamentul spre ceva mai "sus" decit am acum. nu vreau ca ceea ce achizitionez sa fie la fel sau chiar sub ce am acum. initial as fi vrut sa modific acel binoclu, prin faptul ca as fi pus niste oculare mai performante, eventual niste prisme exterioare pentru a putea viziona la 45 grade, etc, sa-i modific grosismentul macar pe la 60x sau chiar 100x. dar nimeni nu ma poate ajuta in acest sens. toate informatiile primite prevad demontarea prismelor, adica interventii majore in sistem, ceea ce eu nu vreau sa fac. asa ca, tot ceea ce-mi ramine de facut este sa merg mai departe cu un instrument nou. din ceea ce am inteles eu, tot cautind pe net, este faptul ca nu prea se recomanda o interventie barlow intr-un sistem optic. intr-adevar, mareste distanta focala, dar interpune o serie de elemente optice suplimentare. acest lucru, combinat si cu o calitate nu tocmai profesionala a acestui element suplimentar, poate sa deterioreze suficient de mult rezultatul final. asa ca, as prefera un ceva cu o distanta focala mai lunga si o serie de oculare interschimbabile (nu stiu cit de bune sunt ocularele cu zoom). ideea ta de 70 cu 500 trebuie sa o verific putinel. nu am cautat ceva in acea zona. oricum, inca o data, merci de raspuns.