----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Noi 2017 22:10 ----------------------------------- Am aproape zero observatii in luna Noiembrie. Aseara insa vremea m-a slobozit din zgarda asa ca m-am zbenguit oleaca prin ograda cerului ! Am alergat imediat cu dobsonianul de 200mm la galaxia Messier 33 care incepe sa devina un obiect preferat al meu , impreuna cu a sa regiune HII numita NGC 604. Cerul a fost oarecum senin dar aerul a fost extrem de incarcat de umezeala. Cerul era vargat de nori filiformi subtiri dar prea vizibili ,orientati de la Nord la Sud. Vizibilitate a fost deloc buna dar tot ajungea pana la mine o cenusa a luminii ... macar. Astfel ca am vazut cu privire directa M33 in ocularul ex-militar Erfle de 28mm focal . Ocularul apartine lui Erwin , eu il introduc in lumea buna si-l invat distinsele maniere astrale...Erfle28... Messier 33 ...bucurosi de cunostinta ! NGC 604 s-a vazut atat la 82x /Erfle 15mm si la 137x /Plossl Revelation 9mm doar cu privire indirecta. Cu greu si numai prin atasarea filtrului UHC la ocularul Revelation , a binevoit NGC 604 sa apara in vederea directa dar fluctuand si disparand cam des. Asa ca am mers mai departe si iata o noua intalnire ,cu prezentarile de rigoare : Erfle 28-Messier 1 ! Am remarcat o stea destul de luminoasa in acelasi camp cu Messier 1 si care arata ciudat in ocularul Erfle 28mm . La 82x s-a dovedit a fi o dubla frumoasa si anume HIP 26328 B.Aceasta dubla este mult mai usor de gasit decat M1 dar daca avem un ocular cu camp de cel putin un grad si centram telescopul pe aceasta stea , vom avea in campul vizual si Messier 1, spre marginea de Sud a campului vizual. Roiurile lui Hodierna din Auriga ,adica M37, M36 si M38 au fost ,in ciuda vremii , foarte frumoase. M-am oprit insa indeosebi la Messier 38 si nu a trebuit sa caut mult ,de fapt nu a trebuit sa caut deloc roiul ''Rascoala '' NGC 1907. Iata-l in acelasi camp de 82 minute cu M38 atat la 44x /Erfle 28mm cat si la 82x /Erfle 15mm in camp de 45 minute. Este un roi frumos,deschis dar cu stele concentrate in centru,cu mai multe stele vizibile decat am avut eu rabdare sa numar.Cu privire indirecta , se zareau multe stele mici ,ca o pulbere diamantina ,presarate printre cele mai luminoase. Am pus apoi filtrul UHC la ocularul de 25mm dar rezultatul la nebuloasa Meropa a fost indecis din cauza conditiilor,cred. In schimb , desi am observat pana acum de mii de ori M 45 , abia aseara am vazut prima stea carbon in Pleiade.Atasez o schita de identificare , intocmita cu ajutorul lui Stellarium. HIP 17791 este steaua albinos mai luminoasa si invecinata , nu steaua -carbon . Stellarium doar ne da pentru steaua -carbon un indice de culoare de 2.49 si magnitudinea de 10.1 mv. Ceea ce - ca sa fiu avocatul stelei ''mele'' - nu-i putin daca tinem cont ca mult mai faimoasa Garnet Star a lui William Herschel are un indice de culoare de ''numai'' 2.29 ! Deci e cu protectie si in Astronomie ?! :P Lucrurile au mers mult mai bine la nebuloasa Sh 2-229 din apropierea stelei AE Aurigae. Aceasta nebuloasa ,cunoscuta drept ''Flaming Star Nebula'' sa nu credeti ca a aruncat flacari si scantei fierbinti in ocular. Ceea ce am vazut ,ca la nebuloasa ''Elephant Trunk/Trompa de elefant'' , a fost fundalul campului vizual , pe partea opusa unui paralelogram aproape perfect de stele ,era de culoare gri-luminos ,cetos . In timp ce paralelogramul de stele era vazut pe un fundal negru. Daca tot aveam filtrul UHC pe telescop , m-am indreptat spre nebuloasele din Orion. Si uite asa , s-a facut ora doua din noapte si eu eram inca la ocular. Messier 42-Messier 43 aratau ''ceva de speriat'' , parca erau un duh , un vampir tulburat si furios , cu aripi involburate , gata sa-si ia zborul ca sa-si inhate prada ! Ce l-ar fi agitat vederea acestor nebuloase pe Bram Stoker ! Putin mai spre Nord , se zarea nebulozitate in zona stelelor 42-45 Ori , semn ca nebuloasele NGC 1973-1975-1977 erau acasa , dar fara vizite. NGC 1980 , roi deschis cu nebuloasa din jurul stelei Iota Ori a fost mult mai bine vizibil. Iarna trecuta ,prin dobsonianul de 125mm , lucrurile stateau invers, NGC-1980 era mai greu vizibil decat complexul NGC 1973 etc. Am mai observat in treacat Messier 78 , gasit prin scanarea zonei cu Erfle 28mm. Apoi am observat roiul deschis NGC 1662 , un roi deschis de forma ciudata ,am sa-l numesc ''Runic Cluster''. Am parcurs rapid secventa lui Lockyer. Pana la urma , dobsonianul de 200mm a rezolvat toate stelele : Delta Ori ,Rigel, Lambda,Sigma si Zeta. Am vazut si discurile Airy ale dublei 52 Ori ,fara spatiu negru. Ce spatiu negru...aratau stelele agitate ca visinele unui compot in clocot ! In fine , nu-i mare scofala pentru un reflector de 200mm sa parcurga secventa lui Lockyer ,aceea a fost propusa pentru testarea intrumentelor de 100-125mm. La Theta Aur, Propus si ,mai ales, la 7 Tauri m-a asteptat un esec total! In Trapez nu am vazut decat patru stele ,nici urma de componentele E si F. Era timpul sa inot la mal : toate in jur , pomii , peretii , via si telescopul meu ,musteau de apa. O puteam sterge cu mana ,facea mici valuri curgand pe tub in jos. Mircea